Obyvatelé domu na náměstí Republiky ul. Fibichova 21, 23 a Hlavní třída 74 se po dlouhých letech dočkali zásadní změny.  Mají suchý a čistý suterén a mohou tak naplno využívat sklepní kóje. Výměna hydroizolace za novou včetně dalších nutných venkovních úprav stála investora Město Havířov téměř 3,9 milionu korun (bez DPH).

Dům na náměstí Republiky nesl stopy výrazného poškození hydroizolace už před lety.  „Náročnost opravy a fakt, že by musela být rozebrána tehdy poměrně nová dlažba, rozhodl o odkladu na několik dalších let. Stupeň poškození obvodových zdí v suterénu, všudypřítomná vlhkost, plísně a pach stoupající do patra, přispěl k rozhodnutí vlastníka Město Havířov, aby se dům neodkladně opravil,“ uvedl jednatel Městské realitní agentury Robert Masarovič, MSc, MBA, DBA, LL.M.

Oprava domu na náměstí Republiky ul. Fibichova 21, 23 a Hlavní třída 74 měla několik specifik. „Stavební firma se musela vypořádat s komplikovaným pohybem těžké techniky a denním úklidem prostranství v okolí domu. Zdržení oproti harmonogramu nastalo kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám, silným dešťům nebo dlouhotrvajícím mrazům, celkem to bylo 39 dní. Další přerušení nastalo v průběhu konání vánočních trhů. A k tomu se přidal boj se spodní vodou a poměrně náročné vysoušení, které prodlužovalo fáze mezi jednotlivými technologickými postupy,“ přiblížil ředitel MRA Lukáš Lhotský.

„Silně podmáčenou budovu bylo nutné z vnější části obnažit až do hloubky přibližně 4,5 metrů a mezi navazujícími stavebními postupy se muselo průběžně vysoušet obvodové zdivo. Dlouhodobou vlhkostí utrpěly i základy domu, výkopové práce bylo nutné udělat v rozmezí 30 až 40 cm pod vrchní hranu základového pásu. V suterénu se po zahájení výkopů narazilo na poměrně silný proud spodní vody, která se téměř nepřetržitě tlačila do výkopů. Pokračovat se mohlo v závislosti na čerpání a vysoušení zasažených částí,“ řekl jednatel MRA Marek Světnička, Dis.

„V rámci těchto prací byla odstraněna poškozená kanalizace, vyměněno drenážní potrubí a provedena nová hydroizolace vnějšího suterénního zdiva. Zásyp je udělán vytříděnou zeminou hutněnou po 20 cm. Vnější soklová část budovy má novou fasádní omítku. Na žádost investora byla znovu položena původní venkovní kamenná dlažba až do vzdálenosti 6 metrů od objektu oproti původním 4 metrům. Ve vnitřních prostorech byly odstraněny původní nesoudržné omítky, provedeny nové sanační omítky a je nově vymalováno“, přiblížil technik MRA dozorující stavbu Alexandr Jusku.

Technicky se musely řešit nerovnosti dlažby u jednotlivých vchodů do komerčních objektů, speciální materiály byly použity při opravě a stabilizaci rohu budovy a u srovnání povrchu od podloubí do ulice. Dlažba je nově o 10 cm výše než původní stav, se spádem 1až 2 cm směrem od budovy (podloubí), aby se zde nezdržovala voda. Ačkoliv to bylo pro všechny náročné, nájemci komerčních prostor jsou s průběhem i výsledkem spokojeni. Přístup po lávkách jejich podnikání neohrozil a na snížení komfortu si postupně zvykli i jejich klienti. Také obyvatelé domu trpělivě snášeli stavební ruch, hluk včetně všeho diskomfortu, který trval několik měsíců. Vedení Městské realitní agentury všem děkuje za vstřícnost.

Fotogalerie

Suterén se sklepními kójemi v původním stavu a po provedení stavebních prací

Schodiště do suterénu

 

 

Silně podmáčenou budovu bylo nutné z vnější části obnažit až do hloubky přibližně 4,5 metrů. Kopat se muselo 30 až 40 cm pod vrchní hranu základového pásu

 

Speciální materiály byly použity při opravě a stabilizaci rohu budovy a u srovnání povrchu od podloubí do ulice. Dlažba je nově o 10 cm výše než původní stav, se spádem 1až 2 cm směrem od budovy

Nerovnosti a porušená dlažba před zahájením

 

Přístupy do jednotlivých vchodů mají bezbariérová řešení

 

Znovu byla položena původní venkovní kamenná dlažba až do vzdálenosti 6 metrů od objektu oproti původním 4 metrům