Odstartovala výměna elektroinstalací 

MRA začala s výměnou elektroinstalací ve zhruba 40 let starých  bytech, ať už v panelových domech nebo jiných starších domech. Z dnešního pohledu je tak stará elektroinstalace nedostatečná, protože je z hliníku, který neodolává velkému zatížení elektrickým proudem.

V první fázi byli osloveni nájemníci s nabídkou, kdo by měl zájem podstoupit výměnu elektroinstalace ještě letos. Přihlásilo se asi 160 nájemníků. „Rozhodli jsme, že na seznam se dostanou přednostně domácnosti, kde žije 3 a více osob a riziko ze zatížení elektrické soustavy proti méně početným domácnostem je nesrovnatelně vyšší.   Aktuální seznam obsahuje 67 bytů, cena se už soutěžila u 28 bytů. Jedná se například o byty v ulicích Dlouhá, Slovanská, Horymírova, Jaselská a dalších,“ uvedl jednatel MRA Robert Masarovič.

Rozpočet na byt se odvíjí od velikosti, u 3+1 bytu je asi 60 tisíc korun. Předpokládaná celková cena je 1 464 000 korun. Po vyhodnocení nyní vysoutěžených bytů budeme s těmito pracemi pokračovat u zbývajících nájemníků,“ řekl náměstek primátorky pro hospodářský rozvoj Karel Šlachta a dodal,  že  pokud by chtělo město vyměnit elektroinstalaci plošně, vyžádalo by si to investici ve výši přibližně 350 milionů korun.

Staré elektroinstalace odpovídaly technickým a bezpečnostním normám v době, kdy vznikaly. „Časem to může vést k lámavosti až k přerušení spojů v důsledku zkřehnutí hliníkového vodiče nebo dojít k požáru.  Varné desky, myčky nádobí a jiné moderní spotřebiče vyžadují jiné než dvoudrátové připojení. Elektroinstalace se v současné době provádí v mědi, která má vyšší vodivost, neoxiduje a je odolná proti hoření (nešíří plamen),“ zdůraznil jednatel |Jiří Lankočí. Své o tom ví Miroslav Biolek z České ulice v Havířově, který se rozhodl pro výměnu elektroinstalace z důvodu častých vyhozených jističů pojistek. „Už jsem nemohl pustit dva spotřebiče najednou – třeba pračku a mikrovlnnou troubu. Stávalo se, že odcházely žárovky a dokonce vyhořela i zásuvka. Máme čtyři děti, z nichž jsou ještě dvě malé, a tak chci mít jistotu, že vše bude fungovat správně a nedojde k tragédii,“ zmínil pan Biolek s tím, že se už psychicky připravuje na stavební ruch. „Přijde odborník, se kterým projdu podrobnosti. Podle toho uzpůsobíme chod domácnosti. Počítám s tím, že budu muset hýbat i s nábytkem včetně koberců. A taky s pořádným úklidem,“ uzavřel nájemník Miroslav Biolek.

Realizace rekonstrukce elektroinstalace trvá maximálně 4 dny. Konkrétní čas se odvíjí od požadavků, velikosti bytu, délce instalovaných kabelů atd. Před příchodem odborníka je nutné vyklidit potřebný prostor. I když zhotovitelské firmy používají bezprašnou technologii, je potřeba veškeré věci a nábytek zabalit do fólie. Pro majitele bytu je lepší, když si na dobu rekonstrukce zařídí jiné bydlení. Nájemník je bez proudu maximálně 3 dny, ale i přes to že se může se zhotovitelskou firmou domluvit na zachování přívodu elektrické energie aspoň do jedné zásuvky, pobývat v prostorech procházejících rekonstrukcí elektroinstalace je dost stresující. Elektroinstalace je zasekaná do zdí, což způsobuje značný nepořádek. Samotnou rekonstrukcí elektroinstalace práce nekončí. Po její výměně je nutné počítat s generálním úklidem a výmalbou.

Hlásič požáru je namontován na stropě v předsíni. Jeho montáž je jednoduchá.

O tomto diskutuje “Začala výměna elektroinstalací

  1. Zpětný odkaz: 다시보기

  2. Zpětný odkaz: Research

  3. Zpětný odkaz: สล็อตเว็บนอก

  4. Zpětný odkaz: relax music

  5. Zpětný odkaz: buy LSD online

Přidávání komentářů uzavřeno.