Magistrát města Havířova upozorňuje obyvatele města, že se v těchto dnech opět objevila informace, že havířovské domácnosti obchází pochybní podomní prodejci energií, a to přesto, že v Havířově je podomní prodej zakázán obecně závaznou vyhláškou, a to bez výjimek. Město proto apeluje na své občany, aby se nedali zmást nekalými praktikami podomních prodejců a v případě, že se objeví u jejich dveří, ihned kontaktovali Městskou polici Havířov.

Někteří dodavatelé elektřiny a zemního plynu uplatňují nestandardní postup a stále nové metody, jak zákazníky přesvědčit, aby s nimi podepsali smlouvu na dodávku energií. Někdy prodejci potenciální zákazníky oslovují telefonicky, jindy jim rovnou zaklepou na dveře.

Často požadují předložení stávajících smluv nebo faktur za energie a vyhrožují vysokými pokutami a sankcemi, pokud je občan nepředloží. V rámci podomního prodeje jsou často uplatňovány nestandardní obchodní postupy a zákazníkům jsou poskytovány zkreslené či neúplné informace. Takové postupy jsou proti dobrým mravům a mohou být považovány za protiprávní. Nejvíce ohroženou skupinou jsou už tradičně starší občané a důchodci, na něž také podvodníci nejčastěji cílí. Zástupci jednotlivých firem jsou většinou placeni za každou „duši“, kterou uloví.

Triky podomních prodejců energií:

 1. Podávají falešné informace – např. že stávající dodavatel končí, že město vysoutěžilo pro občany levnější dodávky energií apod.
 2. Zamlčují, že se jedná o změnu dodavatele, místo toho tvrdí, že jde „jen o slevu“.
 3. Neinformují zákazníka úplně a pravdivě o podmínkách či dalších dodatečných poplatcích.
 4. Záměrně nadhodnocují spotřebu, aby úspora vypadala větší.
 5. Představují se falešnými jmény i firmami – vydávají se za pracovníky distributorských firem, které kontrolují elektroměry.
 6. Zamlčují fixní poplatky a poukazují na velké procentní slevy.

V případě, že se s takovou nabídkou setkáte, rozhodně nic nepodepisujte. Vyžádejte si veškerou dokumentaci a po jejím prostudování se poraďte s odborníkem. Doporučujeme věnovat dostatečnou pozornost pročtení předložených dokumentů a srovnání předložené nabídky s ostatními, například na internetu.

Mgr. Jana Dybová, tisková mluvčí Magistrát města Havířova, mobil+420 602 550 894

O tomto diskutuje “V Havířově opět řádí „energetičtí šmejdi“

 1. Zpětný odkaz: moon choclate bar

 2. Zpětný odkaz: basics

 3. Zpětný odkaz: superkaya88

 4. Zpětný odkaz: Thai Yoga Massage

 5. Zpětný odkaz: spa music

 6. Zpětný odkaz: jazz music meaning

 7. Zpětný odkaz: bossa nova jazz

 8. Zpětný odkaz: blote borsten

Přidávání komentářů uzavřeno.