Uvolněný byt musí důkladně prozkoumat technik, zhodnotí stávající stav a doporučí opravy

Počty uvolněných bytů ve správě Městské realitní agentury se pohybují kolem 400 až 450 ročně.  Opravy se provádějí ve všech uvolněných bytech, které jsou v původním stavu nebo v bytech, kde už zásadní rekonstrukce dříve proběhly, ale potřebují dílčí zásahy.  Jen za opravy uvolněných bytů vydá jeho vlastník město Havířov průměrně od 70 do 115 miliónů korun ročně.

Uvolněný byt se musí, pokud tak neučinil nájemník, nejdříve vyklidit a vyčistit.  „Pak následuje zhodnocení stávajícího stavu našim technikem, který posoudí míru závad, poškození či případného opotřebení a navrhne, co se musí v konkrétním bytě opravit a vyměnit.  Rozpočet opravy konkrétního dvou pokojového bytu ve 4. patře na ulici Čajkovského č.p. 9 v Havířově přijde podle předběžných odhadů na 350 tisíc korun,“ vysvětlil jednatel MRA Marek Světnička.

„V bytě na Čajkovského ulici se musí udělat nová elektroinstalace, která bude odpovídat současným normám. Musíme vyřešit nerovnosti podlah, demontovat parkety, srovnat až 5 cm výškové rozdíly mezi pokoji a ostatními prostory. Vzhledem k velkému rozdílu se bude před položením nové krytiny z PVC dělat nivelace podlah.  V koupelně a na toaletě bude dlažba z keramiky. Kvůli zachování velikosti kuchyně nemůžeme zvětšit koupelnu. Ale po odstranění vany zde vznikne místo pro pračku a sprchový kout,“ uvedl vedoucí investičně-provozního odboru MRA Martin Unucka. Budou se měnit základní zařizovací předměty, zárubně a dveřní křídla, v koupelně a toaletě sanita. Celoplošně se budou opravovat staré omítky. V bytě se vystřídají topenáři, podlaháři, stolaři, malíři, natěrači, zedníci a zámečníci.

Zájem o městské byty v Havířově je stále vysoký

„Faktorů ovlivňujících rozhodování pro bydlení v Havířově je více. Na nové nájemníky čekají zrekonstruované byty, pestrá infastruktura služeb a veškeré zázemí pro volný čas. V portfoliu 7 678 bytů je nejvíce o velikosti 3+1, těch je 3 192. Následuje 2 627 bytů 1+2, 440 ks 0+1, 381 ks 1+1, 375 ks 1+4. V široké nabídce jsou malé bezbariérové byty i bydlení pro matky s dětmi http://www.mra.cz/nabidka-pronajmu/. Každý nájemce může využít naši havarijní službu. Městská realitní agentura v případě nenadálých havárií vyšle do bytu svoje zaměstnance, nejčastěji instalatéry, topenáře, elektrikáře a plynaře,“ zdůraznil jednatel MRA Robert Masarovič, MSc, MBA, DBA, LL.M. Aktuálně ve 1415 bytech žije domácnost s alespoň s jedním dítětem mladším 18 let, z toho 860 bytech žije jedno dítě, ve 432 bytech dvě děti, v 96 bytech tři děti, v 9 bytech více než čtyři děti.

V roce 2022 bylo vynaloženo na opravy 442 volných bytů – 117,1 milionů korun, což je průměrně 260 tisíc na jeden byt. Zhruba deset procent je totálně zdevastovaných, kdy se tato částka zvyšuje o několik desítek tisíc korun. Uvolněné byty v roce 2022 celkem 358: část Město – 178 bytů (z toho 3 DPS), část Podlesí – 71 bytů (z toho 14 DPS), část Šumbark – 109 bytů (z toho 13 DPS). Po zemřelých se v roce 2022 uvolnilo 68 bytů. Přidělené byty v roce 2022 celkem 415: část Město – 257 bytů, část Podlesí – 73 bytů, část Šumbark – 85 bytů.

 

Koupelnové jádro nelze zvětšit, o cenné metry by přišla kuchyň.

Musí se vyřešit nerovnosti podlah a srovnat výškový rozdíl s ostatními prostory.

 

Na toaletě a v koupelně bude nová sanita, místo vany sprchový kout a nově pračka.

 

Poničené parkety v pokojích a v předsíni nahradí nová kvalitní krytina z PVC.

V kuchyni bude místo na jídelní stůl.

 

 

Celoplošně se budou opravovat staré omítky, radiátory budou mít nový nátěr.