V plném proudu jsou generální opravy (GO) elektroinstalací v bytech, nevyhovující hliníkové vedení se postupně mění také ve společných prostorách v minulosti sanovaných domů

Městská realitní agentura naplňuje dlouhodobý plán výměny nevyhovujícího elektrického vedení z důvodu bezpečnosti. Pro letošní rok vyčlenila Rada města Havířov 15 milionů korun, které pokryjí náklady ve 187 bytech a společných prostorách ve 4 domech. Celkem 52 bytů je dokončeno, připraveno k realizaci je 43 bytů, ve fázi výběru dodavatele je 89 bytů.  

„Jedná se o mimořádně nákladnou akci. Rozpočet na byt se odvíjí od jeho velikosti, u 3+1 bytu je to v průměru 75 tisíc korun. V základu jsou 4 dvojzásuvky v obývacím pokoji, po 3 dvojzásuvkách v ložnici a dětském pokoji a v kuchyni 6 zásuvek z toho 5 dvojzásuvek. Tam, kde zásuvky zcela chybí, se přidávají nové, aby mohli nájemníci v koupelně používat fén nebo holicí strojek a na chodbě zapojit třeba vysavač.  Samotné práce umíme soustředit maximálně do 4 dnů. Konkrétní čas se odvíjí od velikosti bytu, délce instalovaných kabelů, individuálních požadavků apod.,“ popsal jednatel MRA Ing. Jiří Lankočí.

Městská realitní agentura začala s výměnou 40 až 60 let starých elektroinstalací už před čtyřmi lety, kdy vznikl ambiciózní plán vedení města. „To si tehdy nechalo udělat finanční rozvahu, která ukázala, že na plošnou výměnu by byla nutná investice ve výši přibližně 350 milionů korun. Muselo se přistoupit k rozložení, aby to rozpočet fondu nájemního bydlení zvládl, protože všechny tyto opravy jsou hrazené z nájemného. Smělé ambice počítaly s lhůtou pěti let. Ale obrovské investice do sanací bytových domů, zdravotních středisek a dalších objektů, nástup pandemie, zdražování veškerého materiálu a inflace přispěly k prodloužení této plánované lhůty,“ přiblížil jednatel MRA Robert Masarovič, MSc, MBA, DBA, LL.M.

„Když jsme začínali, přednostně jsme tehdy vytipovali domácnosti, kde žije 3 a více osob a riziko ze zatížení elektrické soustavy proti méně početným domácnostem je nesrovnatelně vyšší. V této počáteční fázi souhlasilo s výměnou 160 nájemníků, v roce 2019 to bylo jen 72, v roce 2020 to bylo 116 bytů a vloni se měnila elektroinstalace ve 152 bytech,“ připomněl start a průběh výměny jednatel MRA Ing. Jiří Lankočí a dodal, že se lidé oprávněně obávali toho, že jim zedníci převrátí byt vzhůru nohama. Bez bourání se ale staré vedení vyměnit nedá.  Rada města Havířov proto rozhodla, že nájemníkům pomůže. „Na náklady pronajímatele dojde k přesunu, případně rozebrání a opětovnému složení nábytku před zahájením a po skončení prací (včetně přesunu velkých spotřebičů). Dále k zakrytí nábytku či poskytnutí potřebného materiálu. V případě zájmu mohou lidé využít náhradní ubytování v objektu ubytovny Střední 3 v Havířově-Šumbarku. Součástí generálních oprav elektroinstalací je zednické zapravení dotčených stěn a výmalba bílou barvou a hrubý úklid. Nájemci jsou oprávněni žádat slevu z nájemného za každý den provádění prací v bytě, a to vzhledem k zásadnímu omezení až do výše 100 % denního nájemného,“ upřesnil konkrétní pomoc vedení města jednatel MRA Robert Masarovič, MSc, MBA, DBA, LL.M.

Stará elektroinstalace je nedostatečná, protože je z hliníku, který neodolává velkému zatížení elektrickým proudem. Hliníkové elektroinstalace odpovídaly technickým a bezpečnostním normám v době, kdy vznikaly. Moderní spotřebiče však vyžadují jiné než dvoudrátové připojení. Elektroinstalace se v současné době provádí v mědi, která má vyšší vodivost, neoxiduje a je odolná proti hoření (nešíří plamen). Zájem lidí podstatně vzrostl, spousta z nich si pořídila výkonnější spotřebiče, které chtějí používat obzvlášť v kuchyni najednou. Ale to není možné, vyhazuje jim to pojistky, občas vyhoří zásuvka. Někteří to berou jako příležitost dát si domácnost do pořádku, udělat generální úklid včetně zbavení se starých a nepotřebných věcí případně pořízení nových kusů nábytku. Kontinuálně s výměnou elektrického vedení v obsazených bytech probíhá GO elektroinstalací v uvolněných bytech – 200 až 300 bytů ročně, kde je součástí generální opravy celého bytu. Celkový počet bytů, které spravuje Městská realitní agentura pro vlastníka Město Havířov a kde bydlí aktuálně 14 100 nájemníků, je 7 678. Výměnu elektroinstalace čeká v následujících letech ještě 3 853 bytů.

 

Pečlivá příprava je nutná. Nájemníkům se pomáhá se zakrytím nábytku, pokud je potřeba, dodáváme i krycí materiál

Na řadu přišly i společné prostory v domech, kde už dříve proběhly sanace bez GO elektroinstalací a rozvodných skříní na chodbách

 

O tomto diskutuje “Hliník musí pryč, nové rozvody jsou v mědi – generální opravy jsou v plném proudu

  1. Zpětný odkaz: bonanza178

  2. Zpětný odkaz: купить виагру онлайн

  3. Zpětný odkaz: Marina Bay บ่อนคาสิโนจากสิงคโปร์

  4. Zpětný odkaz: https://www.thenextmovegroup.com/?URL=https://phforums.co.za/playabet-south-africa-betting-review/

  5. Zpětný odkaz: ดูการ์ตูนออนไลน์

  6. Zpětný odkaz: คอนโดให้เช่า

  7. Zpětný odkaz: coffee shop ambience

  8. Zpětný odkaz: http://geo-sputnik-samara.com/bitrix/redirect.php?goto=https://gasdank.com/

Přidávání komentářů uzavřeno.