Výměnu oken vítají i v tom největším podnikatelském domě ve městě na ulici Palackého

Havířov investoval v posledních letech zejména do obytných domů a sanací. Nyní jsou v plném proudu práce na podnikatelských objektech. Investice přesahuje 11,6 milionů korun.  S dokončením prací v obou objektech se počítá do konce července.

V podnikatelském centru na Palackého ulici 2 jsou vyměněna všechna okna, do 14 dní budou namontovány vstupní hliníkové dveře a garážová vrata na zásobovací rampě, do konce června se počítá s dokončením vnitřních parapetů, malby a nátěry fasády.  V objektu na ulici Jaroslava Seiferta 8 jsou vybourané terasy, vybetonovány základové pasy pod opěrné zdi. Dokončena je montáž oken v 2.NP a částečně je postavené lešení ze zadní strany domu.

Paní Renata Poláčková má už dvacet let šicí dílnu o rozloze 350 metrů čtverečních v podnikatelském domě na ulici Palackého. Prostory firmě vyhovují. S podmínkami pro práci to ale bylo během stavebních prací horší. „Vítám to velmi, protože v zimě se tady nedá vydržet. Abych mohla vůbec pracovat mám peřovou bundu, protože v odpoledních hodinách je tady příšerná zima. V létě je zase takové horko, že se tady nedá vydržet. To, že konečně po dvaceti letech máme vyměněná okna, vítám tedy velmi. Řemeslníky musím pochválit, jsou velmi šikovní,” řekla majitelka šicí dílny Renata Poláčková. Nejen tato podnikatelka, ale i další nájemníci se těší, že ušetří za teplo.

Vedení Městské realitní agentury potvrdilo, že se konečně po letech mohlo začít razantně opravovat: „My jsme rádi, že jsme mohli konečně začít, protože si vážíme každé firmy, která platí včas nájem. Jedná se o největší komerční objekt v Havířově, který má rozlohu zhruba 3000 metrů čtverečních, sídlí zde desítky firem. „Nová okna jsou komfortnější pro užívání, protože mají jiný tvar než ta původní, s tím, že jsou šestikomorová a jedná se o trojskla. I co se týče tepelných vlastností, tak nájemníci určitě uvítají úsporu za energie. A kromě toho se opravoval v některých horních prostorách také strop včetně střešních vpustí, protože do některých místností zatékalo,” přiblížil jednatel MRA Ing. Jiří Lankočí.

Navíc v budově na ulici Jaroslava Seiferta prochází kompletní rekonstrukcí terasy, které bude využívat knihovna. „Úsporu tepla, kterou nová okna přinesou, není jednoduché dopředu vyčíslit. Závisí mimo jiné i na zvyklostech, pokud jde o větrání a vytápění. Jen výměnou oken se ztráty sníží o více jak polovinu, v celkových nákladech na vytápění to může představovat asi 15 až 25 procent,“ vyčíslil náklady a nastínil výši úspor jednatel MRA Robert Masarovič, MSc, MBA, DBA.

Suť z odstraněných teras na východní straně domu na ulici Jaroslava Seiferta

Vybourané terasy na západní straně objektu na ulici Jaroslava Seiferta

Všude jsou už vyměněná okna