Za necelých devět měsíců dospěla do finále výměna oken, 99,5 procent městských bytů má vyšší standard bydlení

Největší investiční akcí statutárního města Havířova v letošním roce byla realizace III. etapy výměny oken.  Náklady se vyšplhaly na více než 190 milionů korun.  V Havířově má nyní 99,5% bytů v majetku města nová plastová okna.  Ve zbývajících čtyřech obytných domech dojde k výměně oken při plánovaných sanacích nejpozději do konce roku 2018.

Hlavním cílem realizace výměny původních oken za nová plastová bylo výrazně zlepšit komfort bydlení, zvýšit konkurenceschopnost bytů v obsazování novými nájemníky a snížit únik tepla na minimum. Vedení města společně s Městskou realitní agenturou (MRA) průběh zakázky neustále monitorovalo a kontrolovalo také kvalitu odvedené práce. Jednalo se o poměrně složitý proces s důrazem na kvalitní logistiku harmonogramu prací. „Technický dozor odvedl velmi kvalitní a nadstandardní práci nejen během pracovních dnů, ale i víkendů. Na to, že se jednalo o výměnu oken v 70 obytných domech, se řešila změna termínů pouze ve třech případech a v pěti ulicích došlo ke změně subdodavatele. Po přesunutí kapacit už šlo vše podle plánu,“ zdůraznil ekonomický náměstek primátorky Josef Bělica. „V letošním roce se nám ekonomicky daří, proto jsme mohli navýšit výdaje a investice města. Na výměnu oken čerpáme úvěr ve výši 160 milionů korun,“ dodal náměstek Bělica.

 

Jednatel MRA Róbert Masarovič doplnil, že k zahájení prací došlo 6. března, poslední byt opustili řemeslníci 30. listopadu 2017.  V průměru se v jednom bytě pohybovali čtyři dny. „Dokončovací práce spočívají v kontrole funkčnosti a správném seřízení nových oken. Nájemníci byli poučeni o vhodné údržbě a nutnosti větrání, aby  se v bytě nekumulovala přílišná vlhkost,“ popsal vedoucí investičně – provozního odboru MRA Marek Klimša.  Průběh prací byl náročný nejen pro zhotovitele, ale především pro nájemníky bytů. Ti museli strpět značný diskomfort, čelit stavebnímu ruchu, snést znečištění bytů i společných prostor stavebním materiálem a tolerovat zvýšený pohyb zedníků.  Hrubý úklid prováděla realizační firma, zbytek už byl na nájemnících. Nová okna si vesměs lidé pochvalují.

 

„Náročnost této na první pohled jednoduché zakázky spočívala ve výměně oken u 2571 bytů a současně bylo nutno dodržet po celou dobu denní harmonogram na jednotlivých domech, kdy jakékoli zpoždění bylo okamžitě patrné. Díky dobré spolupráci realizačního týmu, subdodavatelů, objednatele MRA a jeho technického dozoru se dílo povedlo dokončit úspěšně,“ uvedl výrobní ředitel Tomáš Hadwiger, z divize Pozemní stavby Morava společnosti HOCHTIEF CZ, která celou zakázku realizovala.   

 

Městská realitní agentura, s.r.o. spravuje a udržuje bytový a nebytový fond města. V současné době na základě mandátních smluv zajišťuje správu a údržbu 7 665 bytů v Havířově a 204 bytů v Orlové.

O tomto diskutuje “Výměna oken v Havířově

  1. Zpětný odkaz: locksmith Pennsboro

  2. Zpětný odkaz: comfort piano jazz

  3. Zpětný odkaz: วิเคราะห์บอลวันนี้

  4. Zpětný odkaz: เช่าคอนโด

  5. Zpětný odkaz: packman vapes for sale

Přidávání komentářů uzavřeno.