Ukrajinské rodiny jsou za pomoc, kterou jim poskytlo město Havířov velmi vděční. Zabydleli se, poznali blízké okolí, snaží se najít práci a děti se těší do školy. Počáteční stres je pryč, ale na ubytovně jim chybí domácí zázemí. Hlavně rodinám s malými dětmi. To se brzy změní. Na počátku dubna se ale všichni přestěhují do klasických bytů, které pro ně město připravilo.

Jsou pro ně nachystány byty v lokalitě Šumbark, kde se už orientují. „Město Havířov je v úzkém kontaktu s krizovým štábem Moravskoslezského kraje, se kterým pomoc koordinuje. Vyčlenili jsme 50 volných bytů, některé jsou v naší nabídce několik let. S jednotlivými rodinami jsme si je prohlédli, aby věděli, do čeho jdou. Vzájemně jsme si to odsouhlasili, abychom netrhali nějaké rodinné přátelské vztahy, protože každý je odjinud,” popsal jednatel MRA Robert Masarovič, MSc, MBA, DBA, LL.M. 

Výhodou je, že zdejší lokalitu už uprchlíci z Ukrajiny znají. „Hned první den jsme je provedli po okolí, ukázali, kde jsou obchody, lékař, kde si mohou hrát děti a jak se dostanou do centra města. Rychle se podařilo dohodnout s ČEZ zapojení elektřiny a díky společnosti PODA zdarma zprovoznit na pokojích internet,“ přiblížil jednatel MRA Ing. Jiří Lankočí. Kapacita pokojů ve 2. a 3. patře je plná. Až se nynější obyvatelé z Ukrajiny odstěhují, město nabídne ubytovnu opět k dispozici krajskému centru pro uprchlíky. Novinkou bude zabezpečení patra z chodby od výtahu čipy, aby nedocházelo k rušení ze strany nájemníků ubytovny.

Mezi současnými nájemníky je i paní Olga, která se bude stěhovat s dcerou a dvěma vnoučaty: „My bydlíme teď tady, ale budeme se stěhovat do bytu kousek odsud a tam to bude lepší. Dcera nyní chodí vyřizovat různé dokumenty. Já jsem už byla na úřadu práce, ale tam mi řekli, že zatím práci nemají, ale já bych si přála chodit do práce.”

Paní Olga hlídá děti, zatímco si dcera vyřizuje práci.

Děti se už těší do školy. Rodiny budou rozmístěny do menších i větších bytů, podle počtu lidí v domácnosti.

Nyní dostávají na ubytovně jídlo během prvních pěti dnů zdarma, pak si mohou vybrat z nabídky nebo si obstarávat stravu sami.

MRA musela vybavit společnou kuchyňku dalšími spotřebiči, přibyly mikrovlnné trouby a varné konvice.

 

 

Záběr z přípravy společenské místnosti.

Městská realitní agentura narychlo zprovoznila  společenskou místnost s hernou pro děti, v prádelně je další nová pračka a sušáky na prádlo.

Každá rodina bude mít bydlení s kuchyňskou linkou.

Výhled z horních pater ubytovny skýtá pěkný pohled na Havířov a jeho okolí.

O tomto diskutuje “Navštívili jsme ukrajinské rodiny na Ubytovně Střední 3 na Šumbarku

  1. Zpětný odkaz: 늑대닷컴

  2. Zpětný odkaz: bossa nova

  3. Zpětný odkaz: Best universities in Africa

  4. Zpětný odkaz: relaxing jazz

  5. Zpětný odkaz: cafe shop music

  6. Zpětný odkaz: aksara178 rtp

  7. Zpětný odkaz: magnetisch speelgoed

  8. Zpětný odkaz: Our site

Přidávání komentářů uzavřeno.